Тема дня

Тага футболонь оцю праздник ётафтф Саранскяйса

«Мордовия Арена» стадионца Россиянь сборнай командась  9:0 счетса
сяськозе Сан-Маринонь сборнайть
Ёткшиста, 8 июньцта, Саранскяйса «Мордовия Арена» стадионца етась футболть коряс 2020 кизонь Европань чемпионатть отборочнай турниронц мяльса кирдезь Россиянь и Сан-Маринонь национальнай сборнайхнень еткса международнай матч.
Футболонь тя праздникти анокламась ушетфоль инголи. Саранскяйса тифтольхть инжиень примай колма зонат: Тысячелетиянь площадьса, А.С.Пушкинонь  лемса культурань и ваймамань паркть маласа и Экопаркса. Тяда башка, музейхнень,  скверхнень, выставочнай залхнень эса етафтфоль культурно-массовай пяк лама пуромкс.
6 июньцта Саранскяи сась Россиянь, а 7 июньцта—Сан-Маринонь сборнайхне.
Матчень етафтома шиня «Мордовия Арена» стадионть  ширес аськолясть футболонь кельгихне. Отт, эряфкшуфт, семьянь келеса… Болельщикта пяк ламоль.
Стадионть площадьсонза теест ульсь мезе ваномс и мезьса примамс участия. Шить омбоце пялестонза ушедозе работанц тематическяй фудкортонь зонась. Тясоль Сан-Марино республикать шатровай фан-зонац.
Россиянь и Сан-Маринонь национальнай сборнайхнень еткса международнай матчсь ушедсь 19 частста.
«Мордовия Арена» стадионць пяшксель ваныда. Ламошкасна ульсть Мордовиянь, но сашендсть болельщикт Москуста, Пензаста, Нижняй Новгородста, Екатеринбургста и лия вастста. Ульсть болельщикт Сан-Мариноста. Катк аф ламонест, но сембе сяка  састь сборнайснон ширенц кирдема.
Матчть ушедомста азфтольхть кафта сборнайхнень составсна, синь главнай тренерсна. Россиянь сборнайть тренероц—Станислав Черчесов, Сан-Маринонь сборнайть—Франко Варрелла. Работасть судьят Швецияста.
Кайгсть кафта государстватнень Гимнасна и ушедсть  матчсь.
Васенце голть эсь ортазост сувафтозе (тянди мярьгихть автогол) Сан-Маринонь сборнайть налхкиец Микеле Чеволи 25 минутать пингста, панжемок тянь мархта счетть.  31 минутаста гол пенальтиста сувафтсь Россиянь сборнайть капитаноц Артем Дзюба. Счетсь арась 2:0. Аф лама пингонь етазь Сан-Маринонь сборнайть ортас тага сувафтфоль гол—тянь тиезе Федор Кудряшов. 41 минутаста нинге фкя гол сувафтсь Антон Миранчук. Матчть васенце пялец шумордавсь 4:0 счетса.
Аф сяда кальдявста Россиянь сборнайсь няфтезе прянц матчть омбоце пялестонза. 73 минутаста тага фкя гол Сан-Маринонь командать ортас  сувафтсь Артем Дзюба. Нинге фкя гол Дзюба сувафтсь 76 минутаста. 77 минутаста  счетть 7:0 тиезе Федор Смолов, мзяра пингонь етазь (83 минутаста) Федор сувафтсь нинге  фкя гол. Счетсь арась 8:0!
Кулевсть корхтамат, што миннетне 10-це голти пачфтьсазь. Тяфта ашезь лисе, но 88 минутаста тага фкя гол сувафтсь Артем Дзюба. Россиянь сборнайть команданц капитаноц тя матчса сувафтсь Сан-Маринонь сборнайть ортас ниле голхт!
Матчть шумордамста азфоль, што стадиону пуромкшнесь 42241 ломань.
Меле кафта сборнайхнень главнай тренерсна Станислав Черчесов и Франко Варрелла отвечасть журналисттнень кизефксснон лангс.
Станислав Черчесов азозе: «Кеняртьфан, мес тя матчень етафтома вастокс кочкафоль Мордовиясь, Саранскяйсь. Пяк цебярь стадионць, пяшксет трибунатне. Тяса сембось пяк тусь мялезонк».
Россиянь сборнайсь 9:0 счетса сяськозе Сан-Маринонь сборнайть. Тя сборнаеньконди арась инь оцю сяськомакс эсь историясонза.
Т.АЛЬШИНА.

13.06.2019 №23

НОВОСТИ

Новый благотворительный проект для пенсионеров Саранска!

В Саранске с 1 июля стартует новый благотворительный проект «От грёз к реальности». Проект был разработан Мордовским республиканским отделением Общероссийского благотворительного общественного фонда «Российский фонд милосердия и здоровья», его поддержка осуществлена в рамках конкурса социально­-значимых просветительских проектов для пожилых людей «Серебряный возраст» на средства, предоставленные АО «Райффайзенбанк».
Цель проекта—обучение пожилых людей оказанию психологической и педагогической самопомощи и взаимопомощи с целью сохранения благоприятного психологического самочувствия, развития и активизации их интеллектуальной деятельности и позитивной жизненной позиции.
В рамках проекта предполагается осуществить обучение 50 пожилых людей основам геронтопсихологической и педагогической самопомощи и взаимопомощи. Обучение будет проходить на базе ГБУ РМ «Комплексный центр социального обслуживания по г.о. Саранск» с июля по октябрь 2019 года. В качестве выездных мероприятий по проекту запланированы посещения Мордовского республиканского краеведческого музея им. И.Д.Воронина, библиотеки им. А.С.Пушкина, городского зо-опарка.